Mäkké techniky sú mobilizačné techniky mäkkých tkanív, predstavujú dôležitú časť manuálnej terapie, ktorá sa využíva na uvoľnenie mäkkých tkanív a podporu regenerácie. Tieto techniky pomáhajú zlepšiť pohyblivosť kože, podkožia, fascií, svalov, znížiť ich napätie a zlepšiť flexibilitu tkanív. Sú účinné pri liečbe problémov pohybového aparátu, ako sú bolesti hlavy, chrbtice, kĺbov, svalové spazmy, zatuhnutia kĺbov a kĺbne blokády.
Mäkké techniky zahŕňajú špecfické manuálne techniky, ako napr. masáž jednotlivých vrstiev, fascialná mobilizácia a techniky uvoľňovania (release). Tieto techniky ovplyvňujú reflexné zmeny v svaloch a podkoží, čo vedie k zmierneniu bolesti a zlepšeniu pohyblivosti. Pomáhajú aj pri uvoľňovaní jaziev po operáciách alebo úrazoch, najmä po vybratí stehov. Mobilizačné techniky zamerané na jazvu by mali byť neoddeliteľná súčasť pooperačnej fyzioterapie.
Medzi základné metódy mäkkých techník patrí postizometrická relaxácia (PIR), antigravitačná relaxácia (AGR), strečing a techniky uvoľňovania spúšťových bodov (trigger points). Pri aplikácii týchto techník fyzioterapeut využíva palpáciu, trenie kože, pretiahnuteľnosť tkanív v riase, pretiahnutie fascií a pôsobenie tlaku na zmäkčenie tkaniva, čím sa zlepšuje poddajnosť a flexibilita tkaniva.
Mäkké techniky sú efektívne nielen pri liečbe akútnych, chronických problémov pohybového aparátu, ale aj v športovej medicíne, kde pomáhajú regenerovať svaly, zlepšiť pohyblivosť a predchádzať zraneniam. Tieto techniky predstavujú neinvazívny spôsob, ako obnoviť funkčnosť a flexibilitu tela.