Kontaktujte nás 0940 510 180

Mobilizačné techniky chrbtice, rebier a periférnych kĺbov

Mobilizácia kĺbov je terapeutická metóda zameraná na obnovu pohyblivosti chrbtice, rebier a periférnych kĺbov pri rôznych funkčných poruchách pohybového aparátu. Cieľom týchto techník je odstrániť obmedzenie pohybu, ktoré vzniká z rôznych príčin  (zvýšené svalové napätie, zlé držanie tela, zranenie alebo iné faktory. Mobilizačné techniky pomáhajú obnoviť správnu funkciu kĺbov a chrbtice, čím sa zlepšuje celkový stav pohybového aparátu a zároveň aj zmierňuje bolesť.

Mobilizačné techniky môžu byť aplikované na všetky kĺby chrbtice, rebier, vrátane periférnych kĺbov (napr. rameno, koleno, členok). Tieto techniky sú súčasťou manuálnej terapie a vykonávajú sa pasívne, teda terapeut vykonáva pohyby bez aktívnej pomoci pacienta. Mobilizácia je neodmysliteľnou súčasťou fyzioterapie, najmä pri reedukácii pohybových schopností a pri liečbe rôznych porúch pohybu.

Mobilizácia chrbtice je zameraná na zlepšenie pohyblivosti jednotlivých segmentov chrbtice, či už v oblasti krčnej, hrudnej alebo driekovej časti. Tieto techniky pomáhajú pri bolestiach chrbtice, stuhnutosti a zníženom rozsahu pohybu. Zlepšujú flexibilitu medzi stavcami a zmierňujú napätie v okolitých tkanivách, čo prispieva k celkovému zlepšeniu  pohyblivostichrbtice.

Mobilizácie periférnych kĺbov sú zamerané na obnovu pohyblivosti kĺbov končatín a zmiernenie napätia v okolitých tkanivách. Tieto techniky sú účinné pri stuhnutých alebo bolestivých kĺboch, zlepšujú rozsah pohybu a tým aj pomáhajú predchádzať zraneniam. Mobilizáciu periférnych kĺbov je vhodné aplikovať pri obmedzení pohyblivosti v kĺboch, ako aj napr. bedrový, lakťový kĺb, drobné kĺby ruky alebo chodidla.

Mobilizácie rebier sa používajú na uvoľnenie napätia v hrudnej oblasti a zlepšenie dýchacích funkcií. Tieto techniky sú efektívne pri problémoch ako bolesti v oblasti hrudníka, spojené s obmedzením pohybu rebier a ťažkosti pri dýchaní, pichanie pri nádych alebo výdychu. Pomáhajú zlepšiť flexibilitu celého hrudného koša, zmierniť napätie v medzirebrových svaloch a podporiť lepšiu expanziu pľúc pri dýchaní.

Pri realizovaní mobilizačných techník využívame jemné a opakované pohyby v kĺboch do fyziologického rozsahu, ktorý konkrétny kĺb umožňuje. Cieľom je uvoľniť napätie aj v okolitých tkanivách, zlepšiť krvný a lymfatický obeh, podporiť regeneráciu tkanív a týmto jemným cieleným prístupom aj eliminovať opuch.

Mobilizačné techniky sú prínosné pri zlepšovaní pohyblivosti kĺbov, ale aj pri odstraňovaní obmedzení spojených s bolesťou tým, že pri ich realizácii dochádza k  harmonizácii svalového napätia. Tieto techniky sa používajú aj po zraneniach spojených s obmedzením pohybu kĺbov končatín alebo chrbtice, pričom prispievajú k celkovému zlepšeniu mobility a preto aj k úľave od bolesti.